Ismét végzős évfolyam – nehéz eldönteni, ilyenkor mi erősebb: a büszkeség, hogy a kezeink között nőttek fel, kerültek jó középiskolákba, teljesítettek olykor erőt feszítve, eredményekkel, gesztusokkal, kamaszkedvességgel is megajándékozva bennünket, vagy a szomorú hiány – ezek az arcok hiányozni fognak, ezek a gyerekek velünk léteztek évekig, most el kell engedni Őket.

Szeretjük ezt a rítust: zenével, zászlóval, színpadi kiemelt figyelemmel, elszálló léggömbökkel együtt…

Hiányozni fognak!

Tóth Krisztina

Kedves Diákok, Szülők, Tanárok, Vendégeink!

Magyartanár vagyok, a szóból élek és értek – ez a beszéd mégis nehezen indul, rövid lesz az íve, nem tudja érinteni a teljességet.

Ha azt választom, minden diákról szót ejtek, ahogy tavaly Panni néni megtette utolsó osztályomtól búcsúzva, nehezet vállalok – az a beszéd felülmúlhatatlanul érzékeny, pontos beszéd volt.

Ha felületesen érintem a tényeket, valaki kimarad, pedig mindannyian egyediek, sajátos világok vagytok – mindannyian hozzánk nőttetek.

Így marad a harmadik megoldás: a lehető legrövidebben beszélni.

Arról szeretnék vallani, milyen, amikor osztályfőnökötök újakkal kezd – milyen, amikor keresi szeptemberben a megszokott arcokat, a jól ismert gesztusokat, hangokat.

Arról szeretnék vallani, milyen aggodalom van bennünk: álljátok-e a sarat az új iskolában, jól építkeztünk-e Veletek.

Arról szeretnék vallani, milyen nehéz kiemelni neveket, hiszen van, aki attól lenne itt említendő, hogy önmaga fölé nőtt, kamaszkora ellenére szerethető diákunk maradt – és ez olykor a legtöbb, amit adhattok nekünk.

Mégis: tanáraitok megítélése szerint szólnom kell, így helyes,

-          Kótány Katicaszámos eredménye mellett friss Országos Diákolimpiai I. helyezéséről, a Pillantás Fotókör tagjaként való hozzájárulásáról ahhoz, hogy az elmúlt három évben a mi fotókörünk nyerte meg mindvégig az Országos Diákfotó Pályázatot

-          Kalovits Balázsdiákönkormányzati munkája, más, kiváló eredményei mellett az Országos Atlétika Váltóbajnokságban elért I. helyezéséről

-          Vida ZsófiaNemzetközi Lovastorna Versenyen elért II. helyezéséről

-          Kassai DóraSzinkronúszás Junior EB-n elért VI. helyezéséről

-          Csomós PálOrszágos TITOK Levelező Történelem Versenyen elért I. helyezéséről

és Hangyál Ádám, Süvegh Ádám, Becze Botond, Csomós Pál, illetve Havasi Dániel alkotta csapatunk országos elődöntős III. helyezéséről a Kispályás Floorball Diákolimpián.

Nem teljes kép, de gyönyörű – hálásan köszönöm kollégáim munkáját, amivel a gyerekeket támogatták tanulásban, sportban, fotózásban, nyelvtanulásban, szenvedélyeik kiteljesítésében.

Így köszönöm diákjaink közül Bóné Anna művészi tevékenységét, amivel iskolánk arculatát is formálta, 8 éven át.

Meg kell köszönnöm 4 diákunknak közösségért végzett munkáját:

-          Blága Dana és Topa Zsófia (8.a), Bóné Anna és Kalovits Balázs (8.t)diákjainkkal szeretnék kezet fogni.

Gratulálunk végül két tradíciónk folytatását biztosító kiváló, tehetséges diákunknak, akiket szólítok:

-          a 2014/2015-ös tanév Idegen Nyelvi Díját Vida Zsófia érdemelte

-          az Aranyplakett Díj tábláján Kótány Katica nevét őrizzük mostantól, aki nyolc éven át kitűnő volt, kiváló tanulmányi és sporteredményei mellett. Elismerésünk és megbecsülésünk mindkettőtöknek.

Itt mondok hálás szavakat szüleiteknek, akik nélkül mi, tanárok, nem boldogulunk. Mindkét osztály szülői közössége az átlagot meghaladó segítőkészséggel, lojalitással állt mellettünk, főként kamaszodó gyerekei mellett, amiről tudjuk, bonyolult feladat.

Meg kell köszönnöm a sok konkrét segítséget, az iskola velünk együtt való folyamatos formálását

-          Popovics Tamásnak, aki most „8.a-s” szülőként ül itt

-          Kalovits Ágnesnek, aki most épp „8.t-s” szülő, de ez évente változik még.

Kollégáim nevében köszönöm az erőfeszítéseket, a nagyvonalú támogatást mindkettőjüknek.

Nem lett rövid beszéd: ártatlan vagyok – sok a köszönő szó.

Most vége: elengedünk Benneteket – bármikor visszavárva, remélve, erősek és sikeresek, legfőképp boldog emberek lesztek, Kedves Gyermekeink!

Magyartanár vagyok, a szóból értek, a szóban hiszek – hallgassátok:

„Te aki szállsz fejem felett, ne felejtsd el az elsõ leckét, a riadt, kezdõ éveket.
S míg téged világûrbe von korunk süvítve, gondolj majd rám,
ki akkor is ott, lent leszek még, ott az iskolaudvaron.
Számon kopott szavak kopognak, s rovom a kört a megszokottat.
S mert az idõ nem szekér, vénhedt, hanem rakéta - felragad,
ha találkozunk - megtörténhet - billentsd meg majd a szárnyadat...”